Parametry zwarciowe generatora prądotwórczego dla celów ochrony przeciwporażeniowej

Artykuł powstał przy współpracy wraz z stroną https://ener-tech.pl/

Czas samoczynnego wyłączenia w układach zasilania TN określony jest w normie PN-IEC 60364-4-41, ale może być dłuższy jednocześnie nie przekraczając 5 sekund:

  • W obwodach rozdzielczych,
  • W obwodach zasilających jedynie urządzenia stacjonarne, jeżeli inne obwody odbiorcze są przyłączone do rozdzielnicy lub do obwodu rozdzielczego w sposób spełniający jednej z poniższych warunków:
  • Impedancja przewodu ochronnego między rozdzielnicą i punktem, w którym przewód ochronny jest przyłączony do głównej szyny uziemiającej, nie przekracza określonej wartości.
  • W rozdzielnicy znajdują się połączenia wyrównawcze miejscowe łączące części przewodzące rozdzielnicy z częściami przewodzącymi obcymi dostępnymi jednocześnie.

Jeżeli uzyskanie wymaganych czasów wyłączeń jest niemożliwe przy zastosowaniu urządzeń ochronnych przetężeniowych, należy wykonać połączenia wyrównawcze dodatkowe. Alternatywnie ochrona powinna być zapewniona za pomocą urządzenia ochronnego różnicowoprądowego. Przy zasilaniu z agregatu prądotwórczego uzyskanie skutecznej ochrony przeciwporażeniowej przy zastosowaniu tylko urządzeń przetężeniowych może być nieskuteczne. Konieczne zatem wydaje się zastosowanie urządzeń różnicowoprądowych w instalacji odbiorczej. W instalacji zasilającej gniazda przeznaczone do zasilania odbiorników ręcznych należy stosować wyłączniki różnicowoprądowe o czułości nie większej niż 30 mA.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz